Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zaman Mekan Değişir de Huyumuz Değişmez
Zaman Mekan Değişir de Huyumuz Değişmez

Şimdiki konumuzda zamanın ve mekanın değişken olduğunu ancak 7'den 70'e kadar huyun değişmediğini ve zamanın ve mekanın değişken olduğunu ancak huyun neden değişmediğini örneklerle anlatmaya çalışacağım.

Bildiğiniz gibi, ünlü bir söz vardır, can çıkar huy çıkmaz!

Tam da anlatmak istediğimiz işte budur. Canımız çıkıyor da huyumuz çıkmıyor.

Zaman, her geçen saniye akıyor olsa da aslında değişmiyor. Zaman, değişen ancak değişkenlik göstermeyen bir kavramdır. Her saniye ilerlemesinin yanında ilerleyişini olduğu gibi korumakya ve değişkenlik göstermemektedir.

Mekan değişikliğine gelince, bu dünya ve öbür dünyadan bahsediyoruz. Yoksa, Antalya'dan kalkıp Gümüşhane'ye yerleşmekten kastetmiyoruz.

Her ölümlü mekan değişikliğini tadacaktır. Kimse bu dünyada bakii kalmayacaktır.

O halde, herşey değişirken neden atalarımız huyun değişmediğini söylemişlerdir? Huyun değişmediği konusunda haklılar mıdır? Gerçekten huy değişmiyor mu acaba?

Evet, maalesef de desek haklılar. Herşey değişse de bizim huyumuz değişmez. Birisi çocukluğunda ne aşılanırsa ömrü hayatı boyunca bu süre gelmektedir. İsterse yıllarca okusun profesör olsun, bu değişmeyecektir. Yani, eğitim bu hususda yetersiz kalabilecektir. Neden böyle söyledim?

Hala haberlerde duyuyoruz, iki profesör karı-koca, aile içi şiddet var. Yıllarca bu konularda seminerlere katılmalarına rağmen hayatlarında bu uyumu gösterememişler. Neden peki?

Çünkü, anlaşılan o ki profesör de olsa çocukluğunda şiddet gördüyse yada şiddete maruz kalmasa bile ailesinde, aile içi şiddet mevcutsa, ilerleyen zamanda bunu huy edinecek ve ne kadar okusa da, profesör de olsa bir yerde bu his, huy ortaya çıkacak ve eşine, çocuğuna şiddet uygulayacaktır.

Yada, aldatma gibi bir huy edinmişse, hangi durumda olursa olsun bu davranışı gösterecektir. Benim kocam bir defa yaptı, birdaha yapmaz, benim karım söz verdi birdaha aldatmayacak demeyin! Bunu huy edinmişse, ki edinmiştir, muhakkak uygun anını bulduğunda aldatacaktır.

Eee, boşuna dememişler, can çıkar huy çıkmaz!..

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
2 Ziyaretçi